
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Buccaneer® M16 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 8 |
| Shell Size - Insert: | M16-8 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | 60V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of PXMBNI16RPF08ASCM16 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
CONN PLUG FMALE 8POS SOLDER CUP
HIGH PERF SNGL STAGE PWR LINE FI
CAP ALUM 3600UF 450V SCREW
10.4", 800X600, AWV, UL CERT