UTGX614E19P
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 19POS SOLDER CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
UTGX614E19P PDF
Type Description
Series:UTGX
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:14-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Polyamide (PA), Nylon
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:-
Color:Black
Ingress Protection:IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:Coupling Nut, UV Resistant
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):4A
Voltage Rating:250V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C