
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | JMX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 4 |
| Shell Size - Insert: | 1-4 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | G |
| Shell Material: | Polyetherimide (PEI) |
| Shell Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Light Gray |
| Ingress Protection: | IP50/IP68 - Dust Protected, Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 8A |
| Voltage Rating: | 230V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 100°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of JMXHH1G04FCUDSU is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
CONN PLUG MALE 18POS SOLDER CUP
SFERNICE FIXED RESISTORS
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
SCR 500V 12A DPAK
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V