
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RP |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 12 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Snap-In |
| Orientation: | Keyed |
| Shell Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Shell Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Blue |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | 500VAC |
| Cable Opening: | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of RPC2-12RB-3P(71) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG FMALE 6P GOLD SLDR CUP
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
CONN RCPT MALE 3P SILV SLDR CUP
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA
IC ANALOG