
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | JR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 13 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | Keyed |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 10A |
| Voltage Rating: | 250VAC, 350VDC |
| Cable Opening: | 0.335" (8.50mm) |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of JR13PK-3P(71) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
CONN PLUG FMALE 61POS CRIMP
CONN PLUG FMALE XLR 5POS SOLDER
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1210
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO225AA
CONN PLUG MALE 3P SILV SLDR CUP
DIODE AVALANCHE 400V 1.5A DO204