
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-DTL-5015 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 5 (Power) |
| Shell Size - Insert: | 14S-5 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | Fluid Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.875" (22.22mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 |
Current price of MS3452W14S-5S is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CTV 12C 8#20 4#16 SKT RECP
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
CONN PLUG MALE 12POS SOLDER CUP
CAP CER 18PF 500V X7R 1210
CAP CER 1200PF 1KV X7R 2225
CAP CER 560PF 100V C0G RADIAL
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP