8D025F37SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
8D025F37SA PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:37
Shell Size - Insert:25-37
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C