
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-26500, C0909A |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 19 (Power) |
| Shell Size - Insert: | 22-19 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum |
| Shell Finish: | Anodized |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | - |
| Ingress Protection: | Environment Sealed |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Coupling Nut |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 1.152" (29.26mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of C0909A22-19PN-202 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
D38999/25HC8XN
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
CONN RCPT FMALE 6POS GOLD SOLDER
CONN HEADER SMD 72POS 1MM
FIXED IND 330NH 36.5A 1.5 MOHM
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
M32X1.5 CORD GRIP PA/TPE BEIGE