
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 7 |
| Shell Size - Insert: | 24-10 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Shrink Boot Adapter |
| Shielding: | - |
| Current Rating (Amps): | 74A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of CA3106E24-10SDN is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CIRCULAR MIL SPEC CONNECTOR RECE
CONN RCPT MALE 66POS GOLD CRIMP
CONN RCPT FMALE 100P GOLD CRIMP
CRYSTAL 27.1200MHZ 8PF SMD
CONN PLUG FMALE 7P SILV SLDR CUP
IC CLOCK GENERATOR
EVAL KIT CMOS