CA3102E22-19SXB
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CA3102E22-19SXB PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA-B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:14
Shell Size - Insert:22-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Reverse Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C