
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL-DTL-5015, CA-B |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 7 |
| Shell Size - Insert: | 16S-1 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Reverse Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 22A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 |
Current price of CA3106R16S-1SB13 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP
STRAIGHT PLUG
CONN PLUG MALE 2POS SILVER CRIMP
FIXED IND 2.7NH 800MA 120 MOHM
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD
SWITCH ROTARY 6POS 350MA 125V
CONN PLUG FMALE 7P SILVER SOLDER