CIR03R-24-28S-F80-T53
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
DataSheet
CIR03R-24-28S-F80-T53 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:24
Shell Size - Insert:24-28
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:200VAC, 250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C