KPSE01B18-32S
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE01B18-32S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:32
Shell Size - Insert:18-32
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:1000VAC, 1400VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C