805-004-01M15-37PB
Manufacturer
Powell Electronics
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
805-004-01M15-37PB PDF
Type Description
Series:Mighty Mouse 805
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:37
Shell Size - Insert:15-37
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Strain Relief
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C