805-003-02NF12-26SA
Manufacturer
Powell Electronics
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 26POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
805-003-02NF12-26SA PDF
Type Description
Series:Mighty Mouse 805
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:12-26
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Strain Relief
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C