BACC63BV18H14SN
Description
CONN RCPT FMALE 14POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BV18H14SN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:14 (Power)
Shell Size - Insert:18-14
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Material Flammability Rating:-
Features:-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C