8LT025F43SA
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
DataSheet
8LT025F43SA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:43
Shell Size - Insert:25-43
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C