CN1020A22A12PN-240
Description
CONN PLUG MALE 12POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
CN1020A22A12PN-240 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN1020
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:22-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Contact Finish - Mating:-
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.106" (28.09mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C