2M805-004-02M19-14PA
Description
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
DataSheet
2M805-004-02M19-14PA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:14
Shell Size - Insert:19-14
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C