CA3108E22-14S
Description
CONN PLUG FMALE 19P SOLDER CUP
DataSheet
CA3108E22-14S PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015, CA
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:22-14
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Threaded
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):22A
Voltage Rating:50V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C