BACC63BP24D43P6
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
BACC63BP24D43P6 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, BACC63
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:43 (Power)
Shell Size - Insert:24-43
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:6
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.235" (31.37mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C