AFD58-22-55PY-6117
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
DataSheet
AFD58-22-55PY-6117 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:22-55
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C