801-007-16ZR7-10SA
Manufacturer
Powell Electronics
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
801-007-16ZR7-10SA PDF
Type Description
Series:Mighty Mouse 801
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:7-10
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C