FGG.3K.316.CYCC95Z
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
DataSheet
FGG.3K.316.CYCC95Z PDF
Type Description
Series:3K
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:316
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Color:Silver
Ingress Protection:IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):8A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.358" ~ 0.374" (9.10mm ~ 9.50mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C