BACC63BN20-28PN
Description
CONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
DataSheet
BACC63BN20-28PN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:28 (Power)
Shell Size - Insert:20-28
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:1.033" (26.24mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C