
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | M12 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | M12-3 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | - |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Zinc Alloy |
| Shell Finish: | Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black, Silver |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 4A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 54031103-01 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
CONN PLUG FMALE 3P SILVER CRIMP
STRAIGHT PLUG
CAP CER 5.6 PF 500V NP0(C0G) 080
CAP CER 1210 4.7NF 50V ULTRA STA
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412
CONN RCPT MALE 3POS GOLD