PAA.M0.8GL.AC65V
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
DataSheet
PAA.M0.8GL.AC65V PDF
Type Description
Series:1P
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:8
Shell Size - Insert:M08
Orientation:A
Shell Material:Polysulfone (PSU)
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Gray, Green
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C