KPSE08B14-19PA206
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
DataSheet
KPSE08B14-19PA206 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:14-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Black Zinc
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VAC, 850VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C