2M805-001-16M18-12SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
2M805-001-16M18-12SD PDF
Type Description
Series:2M
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:12
Shell Size - Insert:18-12
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:D
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.884" (22.45mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C