TV06RW-21-41PA
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
TV06RW-21-41PA PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:21-41
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
5380-5PG-328
5380-5PG-328
CONN RCPT MALE 5POS GOLD CRIMP
6131-314-23223P
6131-314-23223P
RECEP SHELL, WALL MOUNT SIZE 23,
DTS20H15-35DC
DTS20H15-35DC
FSE-12A
FSE-12A
GLASS FUSE - 5X15MM, FAST 12A
3C-SCREWDRIVER 12 MM 250 MM
TV06RW-21-41PA
TV06RW-21-41PA