PRG.M0.5TL.LC65Z
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PRG.M0.5TL.LC65Z PDF
Type Description
Series:1P
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:5
Shell Size - Insert:M05
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Orientation:G
Shell Material:Polyetherimide (PEI)
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):7A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature:-50°C ~ 170°C