8D519Z32SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
8D519Z32SN PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:32
Shell Size - Insert:19-32
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Black Zinc Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C