CIR030FP-36-77S-F80
Description
CONN RCPT FMALE 7P SILVER CRIMP
DataSheet
CIR030FP-36-77S-F80 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:7
Shell Size - Insert:36-77
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Silver
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):80A
Voltage Rating:900VAC, 1250VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C