PT08E-14-15S
Manufacturer
Amphenol Industrial
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 15P GOLD SLD CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PT08E-14-15S PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26482 Series I, PT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:15
Shell Size - Insert:14-15
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Chromate over Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
YACT24MD19SE-61490
YACT24MD19SE-61490
JAM NUT RECEPTACLE
MS3101F20-17S
MS3101F20-17S
ER 6C 1#16 5#12 SKT RECP
CTVP00RW-11-98SD-506
CTVP00RW-11-98SD-506
CONN RCPT FMALE 6POS GOLD CRIMP
SIT8208AC-G1-28S-14.000000X
SIT8208AC-G1-28S-14.000000X
MEMS OSC XO 14.0000MHZ LVCMOS LV
TERM BLOCK RCPT 10POS 5.08MM