K11MC7-P14LCC0-6530
Manufacturer
ODU
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
K11MC7-P14LCC0-6530 PDF
Type Description
Series:ODU MEDI-SNAP®
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:14
Shell Size - Insert:1
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:C
Shell Material:Polysulfone (PSU)
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Gray, White
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature:-50°C ~ 120°C