801-007-26NF16-55SA
Description
CONN PLUG FMALE 55POS CRIMP
DataSheet
801-007-26NF16-55SA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:16-55
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C