FRCIR030RV-40-A60P-F80-T12
Description
CONN RCPT MALE 60POS GOLD CRIMP
DataSheet
FRCIR030RV-40-A60P-F80-T12 PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:60
Shell Size - Insert:40-A60
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Proof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Flame Retardant
Shielding:-
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:500VAC, 700VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C