SBC7731A
Manufacturer
Winchester Electronics
VIGOR # :
Description
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP
Catalog
Coaxial Connectors (RF)
DataSheet
SBC7731A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:BNC
Connector Type:Plug, Male Pin
Contact Termination:Crimp
Shield Termination:Crimp
Impedance:75Ohm
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Cable Group:RG-11, Belden 7731A
Fastening Type:Bayonet Lock
Frequency - Max:1 GHz