VN0201600052
Manufacturer
Tuchel / Amphenol
VIGOR # :
Description
CONN SOCKET 14-16AWG GOLD CRIMP
Catalog
Contacts - Multi Purpose
DataSheet
VN0201600052 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Stamped
Pin or Socket:Socket
Contact Termination:Crimp
Wire Gauge:14-16 AWG
Contact Material:Tin Bronze
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN PIN GOLD WIRE WRAP
SM16ML-1D70
SM16ML-1D70
CONN PIN 16-18AWG GOLD CRIMP
CONN SOCKET 22-26AWG TIN CRIMP
VLM-635-18 LPA
VLM-635-18 LPA
LASER DIODE 635NM 2.4-2.6MW 13MM
VS-T70HFL60S02
VS-T70HFL60S02
DIODE GEN PURP 600V 70A D-55