PRT-10114
Manufacturer
SparkFun
VIGOR # :
Description
CONTACT SPRING LOADED T/H GOLD
Catalog
Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure
DataSheet
PRT-10114 PDF
Type Description
Series:-
Package:-
Part Status:Active
Contact Type:Sleeve & Plunger (Pogo Pins)
Mounting Type:Through Hole
Maximum Working Height:1.299" (33.00mm)
Recommended Working Height:-
Minimum Working Height:1.043" (26.50mm)
Pad Layout Dimension:Circular - 0.040" (1.01mm) (TH)
Operating Force - Initial:120gf
Operating Force - Mid Compression:-
Plunger Size:0.059" (1.50mm) Dia
Features:-
Mating Cycles:-
Contact Material:-
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONTACT SPRING LOADED SMD GOLD
90101-AS
90101-AS
CONTACT SPRING LOADED SLDR CUP
CONTACT SPRING LOADED T/H GOLD
SiT9365AI-1E2-25N250.000000Y
SiT9365AI-1E2-25N250.000000Y
XTAL OSC XO 250.0000MHZ LVPECL
PRT-10114
PRT-10114
127427
B302 10X14 BLK/GRN/WHT SAFETY FI
V150A3V3H200BG3
V150A3V3H200BG3
DC DC CONVERTER 3.3V 200W