173-E25-113R141
Manufacturer
NorComp
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
173-E25-113R141 PDF
Type Description
Series:173-E, M Series
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:25
Number of Rows:2
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A
Backset Spacing:0.283" (7.20mm)