DD44S10JVLS
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS CRIMP
DataSheet
DD44S10JVLS PDF
Connector Style:D-Sub, High Density
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:44
Number of Rows:3
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B) High Density
Contact Type:Signal
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:Crimp
Shell Material, Finish:Stainless Steel, Passivated
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A
Backset Spacing:-
Features:Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SLDR
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SLDR
CONN D-SUB RCPT 15POS IDC