184A009-192L011
Manufacturer
NorComp
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB PLUG 9POS PNL MNT IDC
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
184A009-192L011 PDF
Type Description
Series:184A
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:9
Number of Rows:2
Mounting Type:Panel Mount
Shell Size, Connector Layout:1 (DE, E)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Cable Side (4-40)
Termination:IDC, Ribbon Cable
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):1.5A