D37S33E4GV00LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
D37S33E4GV00LF PDF
Type Description
Series:Delta D
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:37
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)
Features:Board Lock, Mounting Brackets
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN D-SUB PLUG 9POS VERT SLDR
241A27140X
241A27140X
CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP