DB25-SL-25
Manufacturer
Adam Tech
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
DB25-SL-25 PDF
Type Description
Series:DSL
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:25
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B)
Contact Type:-
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):3A
Backset Spacing:0.319" (8.10mm)