D15P81C6GX00LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A PRESS
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
D15P81C6GX00LF PDF
Type Description
Series:Delta D
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:15
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Termination:Press-Fit
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A
Backset Spacing:0.409" (10.40mm)