D37S33E6GL00LF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Catalog
D-Sub Connectors
DataSheet
D37S33E6GL00LF PDF
Type Description
Series:Delta D
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:37
Number of Rows:2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C)
Contact Type:Signal
Flange Feature:Housing/Shell (M3)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):5A
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)