
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FH29B |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Last Time Buy |
| Flat Flex Type: | FPC |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type: | Contacts, Bottom |
| Number of Positions: | 100 |
| Pitch: | 0.008" (0.20mm) |
| Termination: | Solder |
| FFC, FCB Thickness: | 0.20mm |
| Height Above Board: | 0.047" (1.20mm) |
| Locking Feature: | Flip Lock |
| Cable End Type: | Tabbed |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish: | Gold |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating: | 40V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of FH29B-100S-0.2SHW(99) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN FFC FPC TOP 5POS 1.00MM R/A
CONN 1MM HORZ BOTTOM SMD 16POS
ZERO INSERTION FORCE .5MM ASSEMB
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12
XTAL OSC XO 28.2244MHZ CMOS SMD
CONN HEADER SMD 40POS 1MM
CONN FPC BOTTOM 100POS 0.20MM