FH26W-21S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
FH26W-21S-0.3SHW(10) PDF
Type Description
Series:FH26
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Flat Flex Type:FPC
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
Number of Positions:21
Pitch:0.012" (0.30mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.20mm
Height Above Board:0.039" (1.00mm)
Locking Feature:Flip Lock
Cable End Type:Tapered
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Gold
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:30V
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:UL94 HB
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN FFC FPC VERT 14POS 1MM SMD