FH35W-51S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN FPC TOP 51POS 0.30MM R/A
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
FH35W-51S-0.3SHW(99) PDF
Type Description
Series:FH35
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Flat Flex Type:FPC
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Top
Number of Positions:51
Pitch:0.012" (0.30mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.20mm
Height Above Board:0.035" (0.88mm)
Locking Feature:Rotary Lock, Backlock
Cable End Type:Tapered
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Gold
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:30V
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C